Kontrastingasis tunisas

Kontrastingasis Tunisas

Kontrastingasis Tunisas visada buvo didžiųjų pasaulio kultūrų kryžkelėje. Kažkada jo teritorijoje viešpatavo Kartagina, vienintelė stojusi skersai kelio Romai, vėliau į Tunisą atklydo Arabų kalifatas, dar vėliau – Osmanų turkų imperija. Po to ši Šiaurės Afrikos valstybė buvo tarp D.Britanijos ir Prancūzijos įtakos zonų. Kultūrų kontrastas jaučiamas Tunise ir dabar, ypač atsiskleidžia keliaujant po apleistas istorines vietoves.

Ką pamatyti Tunise?

  • Didžiausias miestas ir sostinė – Tunisas (640 tūkst. gyventojų, 2019m. duomenimis);
  • Gyventojai: 11,4 mln. 2019m. duomenimis;
  • Religija: 98% musulmonai, ~1% – judėjai, ~1% krikščionys;
  • Kalba: arabų.
tunisas, pajūrys

Kada keliauti?

Tunisas palyginus nedidelė šalis, tačiau labai įvairi, spalvinga, turtinga tiek gamtos grožiu, tiek istoriniais paminklais. Šalies šiaurinę dalį ir sostinės apylinkes gaubia švelnus Viduržemio jūros klimatas, šalies viduryje – pusiau žemyninis, o pietuose – dykumos ir alinantys karščiai bei sausros. Į šią Šiaurės Afrikos šalį rekomenduojama keliauti kovo – birželio bei rugsėjo – spalio mėnesiais, nes būtent šiuo metu oro temperatūra būna ~20-28 laipsniai, o vandens temperatūra – 19-23 laipsniai. Nei per karšta, nei per šalta.

Viena ypatingiausių vietų Tunise – Kartaginos miestas. Ši tūkstantmečių senumo gyvenvietė įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą.  Kadaise buvusios didingos imperijos griuvėsiai bei pirčių, šventyklų, uostų fragmentai, leidžia pajusti bent dalelę anų laikų atmosferos.

Tikrai nenusivilsite šiek tiek laiko paskyrę Sidi Saido kaimo tyrinėjimui. Jame vyrauja baltai mėlyni pastatų kvartalai, nuostabus kraštovaizdis ir nepaprastai draugiški vietiniai gyventojai, kurių svetingumas palieka itin gerus prisiminimus. Čia išvysite garsiąją Jupiterio šventyklą, romėniško stiliaus pirtis, arkas, Libijos mauzoliejų bei gynybines sienas. 

Lankydamiesi Tunise privalote susipažinti ir su neatsiejamu nuo šio krašto atributu – berberų gentimis. Iki šių laikų berberai savo būstus įrengia po žeme, kas leidžia apsisaugoti nuo svilinančio karščio, o turistams tampa tikra atrakcija. O tokie, uolas primenantys namai, visai nėra tik kažkokia atgyvena. Viduje esama visų mums, šiuolaikiniams žmonėms, įprastų buities atributų. Nepabūgusiems, leidžiama net pernakvoti tokiame neįprastame gyvenamajame plote.

berberų būstas tunise

Susipažinti su musulmonų išpažįstama islamo religija kviečia Kairuanas. Jame veikiančių maldos namų statybai panaudotos dar romėnų laikus menančios detalės. Be įspūdingųjų, senove alsuojančių mečečių, verta užsukti ir į kilimų turgų. Net jei neplanuojate kažko pirkti, bent savo akimis išvysti nuostabiausius, žmogaus rankų sukurtus šedevrus, būtų vertinga patirtis.

Vietinių kultūros pažinimui rinkitės Monostyro miestą. Turistus Monastyras vilioja ekskursijomis tuktukais, autentišku Medinos senamiesčiu, garsiausiais turgumis, kuriuose nuo prekių gausos net apsisuka galva bei Rybato tvirtove.

Sacharos dykuma – didžiausia pasaulio dykuma, užimanti kone visą pietinį Tunisą. Labai rekomenduojame pasirinkti vieną iš siūlomų ekskursijų į Sacharą. Jų metu galėsite užkopti ant aukštų smėlio kopų ir stebėti saulėtekį, saulėlydį arba tiesiog pasimėgauti didinga dykumos panorama. Norintiems pilnavertės patirties, rekomenduojame išbandyti jojimą ant kupranugario.  

El Džemo amfiteatras – tai vienas iš labiausiai turistų lankomų objektų Tunise. Romos Imperijos statytų paminklų yra išlikę daug kur, tačiau taip gerai išsilaikiusio amfiteatro, kaip Džemo – vienetai. Jame filmuotas garsusis kino epas „Gladiatorius“, kuris į ekranus perkėlė tuos laikus, kada amfiteatre susirinkdavo 30-40 tūkstančių kraujo ištroškusių romėnų.

Sacharos dykuma

Ką paragauti Tunise?

Tuniso virtuvė arabiška, tačiau esama turkiškos, egiptietiškos ir net prancūziškos įtakos. Štai ką rekomenduojame paragauti Tunise:

  • Vietinis kuskusas – pristatinėti šių garuose virtų susmulkintų kruopų nereikia. Tai labai žymus vietinių gyventojų magrebų patiekalas, paplitęs visame pasaulyje.
  • Bambalouni – tai Tuniso spurgos. Jos itin saldžios, todėl patiks pasiilgusiems saldumo.
  • Le Lablabi– labai daug turistų giria šį originalų vietinį patiekalą. Tai tiršta sriuba arba troškinys, gaminamas iš avinžirnių bei gardinamas česnakais ir kmynais. Le Lablabi patiekiamas kartu su traškia duona. Troškinyje taip pat gali atsidurti ir kiti ingredientai.
  • Fricasse– kažkas tarp bandelės ir dešrainio, Tunise Fricasse yra bene pats populiariausias gatvės prekeivių pardavinėjamas maistas. Fricasse – ypatingai apkepta tešla su tunu, alyvuogėmis, virtomis bulvėmis, virtais kiaušiniais ir harisos pasta.
  • Brik – šis patiekalas laikomas bene žymiausiu Tuniso patiekalu. Jis gaminamas tiek restoranuose, tiek gatvėje prekiaujančiuose kioskuose. Brik – ypatingai apkepta tešla, įdaryta kiaušiniais, tunu ir petražolėmis. Paklauskite vietinių, kaip juos valgyti tinkamai, kad neištikštų įdaras.

 

Aplink Viduržemio jūrą įsikūrusios šalys yra garsios dėl įspūdingų alyvuogių plantacijų. Graikija, Italija, Turkija, o taip pat ir Tunisas turi įspūdingą alyvuogių aliejaus pasiūlą. Be šio aliejaus Tunise taip pat gausu kitokių aliejų, kurie puikiai tinka grožiui puoselėti, o ir kainos džiugina. 

Jei mėgstate parsivežti ar namiškiams parvežti namų dekoro daiktų iš savo kelionių, tam puikiai tiks Tuniso keramikos dirbiniai. Dar nuo Kartaginos laikų ši vietovė garsėja neprilygstamo grožio molio darbais. Tradicijos tęsiasi du tūkstantmečius ir dabartiniai Šiaurės Afrikos valstybės gyventojai vis dar taip pat sėkmingai gamina keramikos dirbinius, stebinančius spalvomis, įspūdingais ornamentais bei pasirinkimo gausa. 

Tunisas

Jei norite komentuoti, turite būti prisijungęs.